Podjęcie decyzji o posiadaniu w domu czworonożnego pupila nie jest łatwe. Zanim zadecydujemy, dobrze zastanówmy się, czy oby na pewno mamy wystarczająco dużo czasu i siły, aby zająć się kudłatym domownikiem. Dobrze też jest świadomie wybrać gatunek i rasę czworonoga, aby wymagania dotyczące jego pielęgnacji czy wychowania były spójne z naszym trybem życia.


Powszechnie wiadomo, że ludzie dzielą się na miłośników psów i miłośników kotów. Jeżeli jednak nie potrafimy podjąć jednoznacznej decyzji, jakie zwierzę przygarnąć, prześledźmy kilka podstawowych wskazówek pomocnych w określeniu, które będzie do nas najlepiej pasowało.

Na co zwrócić uwagę?

Zanim wybierzemy się do schroniska lub odwiedzimy hodowlę, powinniśmy odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania:

1.    Jak wygląda nasz tryb życia?
2.    Czy lubimy aktywnie spędzać czas?
3.    Jakie mamy podejście do porządku w domu?

Poniższe zestawienie pozwoli ukierunkować naszą decyzję w zależności od odpowiedzi, które udzieliliśmy.

 

TRYB  ŻYCIA

 • Długie przebywanie w pracy, częste podróże

  Zwierzę domowe wymaga poświęcenia czasu i uwagi. Zastanówmy się, czy nasza ciągła nieobecność nie będzie problemem dla pupila.

 • Domatorzy

  Zwierzęta domowe przywiązują się do nas i lubią, gdy spędzamy z nimi czas. Psy czują się najlepiej, gdy przebywamy z nimi w domu jak najwięcej. Koty są indywidualistami, lepiej znoszą kilkugodzinną rozłąkę.

 

AKTYWNE SPĘDZANIE CZASU

 • Tak! Jesteśmy ciągle w ruchu!

  Psy lubią aktywny tryb życia. Chętnie spędzają go na świeżym powietrzu, bawiąc się lub biegając.

 • Nie, najlepiej odpoczywamy w domowym zaciszu.

  Nie bez przyczyny koty nazywa się lwami kanapowymi. Wiele z nich lubi przebywać w domu i nie ma potrzeby częstego wychodzenia na zewnątrz.

 

PORZĄDEK W DOMU

 • Bardzo dbamy o porządek

  Zwierzęta, a zwłaszcza koty, mogą zostawiać sierść na dywanie i meblach. Pomyślmy więc o krótkowłosym psie, jeżeli zależy nam na czystej kanapie.

 • Mamy dystans do porządku

  Jedynym sposobem na radzenie sobie z sierścią zwierząt jest zaakceptowanie jej obecności. Ta rada sprawdza się szczególnie w przypadku kotów.