Kluczem do sukcesu każdej spełnionej mamy jest optymalne zaplanowanie i kontrolowanie czasu, zakupów czy budżetu domowego. Jak to robić w praktyczny sposób, który polubi cała rodzina? Polecamy wykorzystać nowe technologie.


Planowanie przy wykorzystaniu kartki i długopisu odchodzi powoli do lamusa. Na rynku dostępne jest wiele nowoczesnych rozwiązań pozwalających efektywnie zarządzać domowymi zadaniami i wydatkami z poziomu komórki czy komputera. Warto poznać najbardziej praktyczne z nich:

Kalendarz elektroniczny

Ułatwia udostępnianie informacji o zaplanowanych obowiązkach. Jest dostępny z przeglądarki komputera lub w smartfonie, co pozwala zawsze mieć go przy sobie. Zapiski w kalendarzu elektronicznym można szybko edytować, a jego pola pozwalają na wpisanie dłuższych komunikatów. Każdy domownik może prowadzić w nim swoje prywatne planowanie oraz wpisywać zadania widoczne dla pozostałych członków rodziny. (Przykładowe kalendarze elektroniczne: Google Kalendarz, Kalendarz MS Office, aplikacje z kalendarzami na smartfony z Androidem lub iOS)

Listy zakupów

O zaletach list zakupów przekonał się każdy, kto wybrał się kiedykolwiek na zakupy bez wcześniejszego oszacowania, co dokładnie powinien kupić. Listy pozwalają kontrolować to, po co ze sklepowych półek sięgamy. Ułatwiają także pamiętanie o produktach, na których w danym momencie szczególnie nam zależy. Tradycyjnie zapisywane ręcznie notatki zostają coraz częściej zastępowane przez aplikacje smartfonowe, które przyspieszają opracowywanie listy i, co najistotniejsze, umożliwiają udostępnienie jej innym osobom przez Internet. (Przykładowe aplikacje do tworzenia list zakupów: Listonic, Out of Milk, Prosta lista zakupów)

Domowy budżet

Jeśli zależy nam na kontrolowaniu przychodów i kosztów w domowym budżecie, zacznijmy korzystać z aplikacji, które pozwolą nam szybko podsumować, ile w danym miesiącu zarobiliśmy i wydaliśmy. Dzięki odpowiedniemu skategoryzowaniu wydatków dowiemy się, na co przeznaczyliśmy najwięcej środków, a co kosztuje nas najmniej. Programy do planowania domowego budżetu pozwolą nam uniknąć konieczności zadłużenia się. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą kontrolować domowe oszczędności. (Przykładowe programy: Cashflow, Budżetdomowy.pl, Excel lub Libre Office Calc)