Jeśli nie upiekliście jeszcze ciasta na weekend, a chodzi za Wami coś słodkiego to ciasto to najlepszy wybór. Zdecydowanie nie róbcie go jeśli Waszym Nowo Rocznym postanowieniem jest schudnąć. Jak zjecie jeden kawałek zaraz sięgniecie po następny…. A co najlepsze przygotowanie zajmie Wam tylko 10 min!!

 

Składniki:

 

200g ciemniej czekolady

100g mlecznej czekolady

250g masła

szczypta soli

4 jajka

300g cukru

50g kakao w proszku

200g malin

 

Wykonanie:

 

Nagrzej piekarnik do 180°C. Brytfankę wielkości 20 x 30 cm wyłóż papierem do pieczenia. Żeby papier przylegał do formy możesz ją lekko wysmarować masłem lub zmiąć papier w kule, wyprostować i ułożyć na dnie.

 

Masło , cukier i czekoladę włóż do garnka i delikatniej podgrzej, aż wszystkie składniki się rozpuszczą i ściągnij z palnika. Następnie wbijaj po jednym jajku i dokładnie wymieszaj zanim wbijesz następne. Do garnka przesiej mąkę z kakao i wymieszaj z resztą ciasta.

Na końcu wsyp połowę malin i wymieszaj z masą, a to co zostanie użyj do dekoracji. Można użyć mrożonych malin, ale ciasto należy piec 5 min dłużej.

Piec w nagrzanym piekarniku przez 30-35 min. Ciasto będzie dość miękkie w środku, jeśli wolicie twardsze musicie trzymać nieco dłużej w piekarniku.