Gdy byłam mała w sklepach nie było takiego wyboru jaki jest teraz. Nie przypominam też sobie, żeby reklamy tak nachalnie namawiały do kolejnych zakupów i przekonywały nas, że jesteśmy tego warte i tylko dzięki kolejnym zakupom  będziemy młodsze, szczęśliwsze a nasze dzieci będą nas bardziej kochać.

 

Żeby się w tym całym gąszczu informacji odnaleźć trzeba się nauczyć sztuki wyboru i umiejętności oszczędzania.  Zanim urodziły się dzieci nie widziałam w tym większego problemu większość czasu byłam w pracy i pozwalałam sobie na większość zachcianek.

 

Zmieniło się to po narodzinach dzieci, zdecydowanie nie mam ochoty na spędzanie długich godzin w biurze, a potrzeby dzieci cały czas rosną. Przyjęcia urodzinowe, weekendowe rozrywki zwykłe tygodniowe pocieszacze, kino, teatr, ubrania w większym rozmiarze, lekcje gitary, pianina, pływania ….. i nie przewidziane wydatki  itd.

 

Z oszczędzaniem to trochę jak z dietą nagłe cięcia i rygorystyczne postanowienia nie maja sensu bo długo tak nie wytrzymamy.

 

No cóż od czego zacząć :

 

Spisz wszystkie swoje przychody i wszystkie stale wydatki w postaci rachunków, stałych przelewów i innych zobowiązań, wydatki na kino, jedzenie na mieście, fryzjer i ubrania, jedzenie itp. Podsumuj obie kolumny i zobacz ile Ci zostało.

 

Analizuj

 

Porównaj ile płacisz obecnie za internet, telefon, gaz, prąd, opłaty za konto w banku z obecnymi ofertami. Spróbuj negocjować stawki abonamentów.  Nam udało się wielokrotnie obniżyć miesięczna opłatę np. za telefon mówiąc, że chcemy zrezygnować, gdyż znaleźliśmy lepszą ofertę z innej firmy.

 

Jeśli karty kredytowe masz obciążone wysoko oprocentowanym zadłużeniem warto sprawdzić oferty kart kredytowych z innych banków. Często się zdarza, ze banki oferują 0% oprocentowania w okresie promocyjnym.

 

Planuj zakupy

 

Zaplanuj jadłospis na tydzień i rób zakupy z listą, w ten sposób nie tylko nic nie będziesz wyrzucać, ale zawsze będziesz mieć składniki na następny obiad. Sprawdź, w których sklepach masz najniższe ceny. Kupuj sezonowe owoce i warzywa.

Wypróbuj produkty mnij znanych producentów często skład jest taki sam jak znanych marek a cena dużo niższa.

Wykorzystaj w pierwszej kolejności produkty, których kończy się data ważności. Z przejrzałych bananów, możesz zrobić świetne ciasto bananowe (tutaj)

 

Gotuj w domu

 

Jeśli Twoja rodzina lubi pizzę lub inne fast foody zamiast jeść na mieście zrób zdrowe odpowiedniki w domu. Robienie pizzy w domu to może być świetna zabawa a dobieranie dodatków początkiem rozmowy o zdrowym żywieniu.

Zrób większe porcje i zamroź, gdy nie będziesz mieć czasu na stanie w kuchni obiad będzie gotowy, wystarczy tylko odmrozić. Jeśli kupiłaś nadmiar jedzenia (szczególnie przy świętach) też zobacz co można zamrozić. Jeśli kupujesz świeże zioła możesz je wszystkie drobno pokroić wymieszać z rozgniecionym czosnkiem i masłem, podzielić na mniejsze porcje i wsadzić do zamrażalki. I oto gotowe masło czosnkowe do bagietki pieczonej w piekarniku.

Gotuj dla całej rodziny, a nie dla każdego z osobna. Wiem czasem to trudne…

 

 

Jedzenie w pudelkach

 

Przygotuj sobie jedzenie do pracy, szkoły dzień wcześniej unikniesz pośpiechu rano i zawsze będziesz mieć co zabrać ze sobą. Dzięki czemu łatwiej odmówisz okazyjnym drożdżówkom i snakom po drodze.

 

Ubrania dla dzieci

 

Nie oszukujmy się dzieci wyrastają z ubrań przy każdym sezonie. A w miedzy czasie przecierają kolana w spodniach, wycierają mankietami wszystko obok czego  przejdą i plamią nawet najpiękniejsze drogie koszulki. Sama kiedyś kupiłam piękna, białą sukienkę dla mojej córki wyglądała w niej przesłodko była tak biała i tak cudna, że może założyła ja raz bo później już nie było wystarczająco dobrej okazji a, gdy właściwa okazja się nadażyła sukienka była już za mała. Od tej pory nie robię już tego błędu i jeśli chce założyć cudna sukienkę na plac zabaw to jej pozwalam, bo zaraz i tak z niej wyrośnie.

 

Chętnie korzystam z okazji kupowania ubrań z drugiej ręki.. Ubrania tzw „preloved” (czyli poprzednio ulubione przez kogoś) są bardzo dobrej jakości i w dużo niższej cenie. Prawdziwe perełki możesz znaleźć w naszym sklepie www.sklep.malestopy.pl .

 

Zabawki

 

Tutaj tez nie należy popadać w szaleństwo, dzieci dłużej bawią się kartonowym pudlem niż najbardziej wymyślnym robotem. A jaki dopiero robot jak się go zrobi samemu !!!

 

Recyklinuj rolki po papierze kuchennym, papierowe talerze i tubki po papierze toaletowym możesz z nich zrobić świetne zabawki.

 

Jeśli masz koleżanki z dziećmi w podobnym wieku możecie się wymieniać zabawkami na określony czas. W ten sposób zawsze będzie miała wasza pociecha coś nowego do zabawy.  Po tygodniu najprawdopodobniej się nią znudzi i zapomni.

 

Książki

 

Zapisz dziecko do biblioteki, możesz zachęci malucha do czytania książek przez przyznawanie gwiazdek za przeczytana książkę.

 

Dajcie znać jakie Wy macie sposoby na oszczędzanie i z jakim rezultatem.